Atrakcje dla dzieci na Malcie w Poznaniu
Iwona Szlefarska (dziecipoznan.pl)

2011-07-07

  W samym centrum Poznania znajduje się jeden z głównych obszarów rekreacyjnych miasta – mowa oczywiście o Malcie.  Na terenie zlokalizowanym wokół Jeziora Maltańskiego skumulowały się liczne atrakcje w sam raz na rodzinne wyjście. Dzieciaki mogą tu między innymi zjechać po torze saneczkowym, wyszaleć na drewnianym placu zabaw czy zagrać w mini golfa.

  Jezioro Maltańskie jest to sztuczny zbiornik zbudowany w latach 50-tych w wyniku spiętrzenia rzeczki Cybiny. Obecnie jest to drugie co do wielkości jezioro w Poznaniu (jego długość wynosi 2,2 km) i jeden z najładniejszych torów regatowych na świecie.
W zachodniej części jeziora (od strony startu) znajduje się największa w Polsce pływająca instalacja fontannowa. Wieczorami jest ona dodatkowo podświetlona.

  Wokół jeziora biegnie asfaltowa alejka (jej długość to ponad 5 km) bardzo dobra do jazdy na rolkach czy rowerze. Objechanie całego jeziora może się okazać dla młodszych dzieci zbyt męczące. Jednak już szkolniaki powinny bez trudu pokonać całą trasę. Dodatkową „przeszkodą” będą liczne atrakcje zlokalizowane nad jeziorem. Niejedno dziecko będzie chciało zamienić rowerek czy rolki na kij do golfa czy ponton. W letnie weekendy trasa wokół jeziora jest mocno oblegana, jednak od strony ulicy Baraniaka są osobne alejki: dla jadących rowerem czy rolkami oraz dla pieszych.


Maltanka – kolejka wąskotorowa

Wzdłuż jeziora biegnie trasa kolejki wąskotorowej. Jest to z pewnością najbardziej lubiany przez małych poznaniaków środek lokomocji. Stacja początkowa kolejki znajduje się przy starcie toru regatowego – od strony ronda Śródka. Kolejka kursuje od wiosny do jesieni. Dojechać nią można do Nowego Zoo. Wprawdzie dorośli podróżując nią nie będą się czuli zbyt komfortowo (ze względu na mini ławeczki i niski dach) to jednak jest to atrakcja zdecydowanie warta polecenia. Wszystkie znane nam dzieci cieszą się z każdego przejazdu. Atrakcja płatna
Rozkład jazdy


Nowe Zoo

Nowe Zoo w Poznaniu jest drugim co do wielkości ogrodem zoologicznym w Polsce. Od 2009 roku jego najsłynniejszymi mieszkańcami są słonie afrykańskie, które mają możliwość przebywania w jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Wybierając się do Zoo warto pamiętać, że jest to miejsce, w którym spokojnie można spędzić cały dzień. Atrakcja płatna

Nowe Zoo - atrakcja dla całej rodziny


   Większość atrakcji ulokowana jest jednak po drugiej stronie jeziora (od ulicy Baraniaka). Kumulacja ich znajduje się u podnóża Kopca Wolności. Jest to wzniesienie usypane pod koniec lat 20-tych jako pomnik upamiętniający zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. W okresie II wojny światowej kopiec został rozebrany i dopiero pod koniec lat 70-tych zaczęto go odbudowywać. Ponieważ w okresie komunizmu nie można było oficjalnie odbudować Kopca Wolności postanowiono nadać mu sportowo-rekreacyjny charakter.


Kompleks Malta Ski - centrum sportu i rekreacji

Całoroczny stok narciarski: Od jesieni do wiosny na stoku można jeździć na Malcie na nartach i snowboardzie korzystając z dwóch stoków z wyciągami krzesełkowym i orczykami, wypożyczalni sprzętu oraz serwisu narciarskiego. W sezonie letnim królują na stoku zjazdy na wielkich pontonach.

Obok stoku narciarskiego znajduje się letni tor saneczkowy. Mogą z niego korzystać zarówno dorośli jak i dzieci. Przy czym dzieci do lat 8 muszą zjeżdżać z rodzicami. Kolejną atrakcją jest kolejka górska Adrenaline. Obie atrakcje mogą podwyższać adrenalinę, ale nie muszą: prędkość jazdy przez cały czas regulujemy sami, dlatego zupełnie szczerze mogę polecić je również młodszym dzieciakom już czteroletnim.

Po drugiej stronie alejki spacerowej znajduje się plac zabaw dla dzieci. Nowy plac zabaw na tereanie Malta Ski powstał wiosną 2014. O placu piszemy więcej TUTAJ

Super propozycją dla rodzinnej zabawy jest pole do mini golfa. Stanowiska do tej gry ulokowane są malowniczo  nad brzegiem jeziora (za placem zabaw). Jest to jedyne miejsce w Poznaniu, w którym można spróbować swoich sił w mini golfie. Do pokonania jest 18 dołków o różnym poziomie trudności. Na grę warto zarezerwować sobie co najmniej godzinę. Atrakcja płatna.

 

W kompleksie Malta Ski znajduje się również wypożyczalnia ekorowerów. Bardzo fajnym pomysłem na objechanie jeziora Maltańskiego jest tak zwany rower rodzinny – 4 -osobowy. Atrakcja płatna.
W 2014 otwarto również pawilon gier zręcznościowych z, między innymi,  świetnymi koparkami, na których dzieci przesypują żwir w basenie. 
Nowością na terenie Malta Ski jest też Szkoła Małego Kierowcy: To unikatowy tor nauki jazdy  ze znakami drogowymi i sygnalizacją świetlną. Ta nowa atrakcja pozwala dzieciom już od najmłodszych lat poznawać, przez zabawę, przepisy ruchu drogowego i zasady bezpieczeństwa na drodze. O naszej wizycie w Szkole piszemy TUTAJ

W okolicy stoku znajdziemy dwie restauracje całoroczne: Restauracja Sygnatura zlokalizowana jest  w kompleksie kolejki górskiej oraz Malta Yacht Club, która ma w ofercie menu dla dzieci, przestronną i ciekawą strefę zabawy, przewijak i ogródek tuż przy polu do minigolfa z malowniczym widokiem na jezioro.
www.maltaski.pl

Na zakolu jeziora, od strony mety toru wioślarskiego przy źródełku znajduje się park linowy Explorer. Piszemy o nim: TUTAJ


GALERIATrampolina, mała kolejka, kulki...

Obok placu zabaw w sezonie letnim ulokowane są kolejne atrakcje dla dzieci. Jest to między innymi trampolina do skakania, mała, kolorowa kolejka (jeżdżąca w kółko – nie mylcie z kolejką Maltanką), automaty do gry a także duża „klatka” z kulkowym placem zabaw. Atrakcje płatne


Kąpielisko

Nad jeziorem Maltańskim w sezonie letnim funkcjonuje także kąpielisko zarządzane przez POSIR. Atrakcja bezpłatna

Artykuł: Kąpielisko nad Maltą


 
Polana piknikowa

Za Kopcem Wolności (od strony osiedla Tysiąclecia) znajduje się duża polana piknikowa. Jest to dobre miejsce na szaleństwa z piłką jednak pomimo nazwy nie jest to miejsce przeznaczone na indywidualne pikniki. Odbywają się tutaj zorganizowane imprezy i eventy dla firm.


Zegary słoneczne

Spacerując nad jeziorem maltańskim warto podejść do zegarów słonecznych. Znajdują się one po prawej stronie Kopca Wolności. Upamiętniają 750-lecie lokacji Miasta Poznania. W sumie znajduje się tutaj pięć rodzajów zegarów. Do odczytania godziny na jednym z nich potrzebna jest na przykład sylwetka osoby obserwującej – dzieci maja dużą zabawę próbując odczytać godziny. Można tu zobaczyć także jaki jest czas w innych stolicach europejskich.


Pyrland Park

Od czerwca tego roku nad Maltą pojawiła się kolejna atrakcja. Otwarty został pierwszy w Poznaniu tak duży park linowy. Ulokowany jest on w lesie od strony os. Zodiak; niestety nie można tutaj podjechać samochodem. Wprawdzie nadal trwają prace nad częścią tras jednak młodsze dzieci już dziś mogą tu poszaleć. Specjalnie dla nich przygotowano prawdziwy tor przeszkód, który jest jednak dobrze zabezpieczony kolorową  siatką ochronną. Już nawet trzylatki mogą próbować tutaj swoich sił. Dla dzieci starszych szykowana jest właśnie trasa trudniejsza, natomiast już można korzystać z trasy średniej (dzieci od 13 lat). Atrakcja płatna


Restauracja

Nad Jeziorem Maltańskim ulokowanych jest wiele restauracji. My jednak najbardziej polecamy w sezonie letnim (choć jest czynna cały rok) restaurację na szczycie jeziora (od strony mety). Na jej tyłach ulokowany jest ogródek. W weekendy działa tu grill (jeszcze nie próbowaliśmy potraw, byliśmy w tygodniu). Jednak nam najbardziej spodobał się mały plac zabaw. Jest tu piaskownica, zjeżdżalnia i huśtawka równoważna. Największą zaletą tego miejsca jest lokalizacja placyku. Jest on oddalony od ciągów komunikacyjnych, za nim rozciąga się polana oraz las Olszak I. Nie trzeba się  obawiać, że dziecko zgubi się w tłumie czy wpadnie pod jadący rower. Niestety nie ma tu udogodnień takich jak przewijak czy krzesełko do karmienia.


Las komunalny Olszak I

Od strony wschodniej do Jeziora Maltańskiego przylega duży kompleks lasów miejskich Olszak I. Jest to dobre miejsce na spacery, szczególnie w upalne dni, gdy nad samym jeziorem trudno znaleźć ocienione miejsca. Wśród drzew natknąć się można na taką „perełkę” jak Mauzoleum Mielochów. Szkoda tylko, że ten zabytek niszczeje, a dotarcie do niego nie jest w żaden sposób oznaczone. Może gdyby przeprowadzić przy nim alejkę spacerową miejsce to, dzięki częstym wizytom, stałoby się bardziej zadbane.


Parkingi
W obrębie kompleksu maltańskiego funkcjonuje kilka parkingów:
-    od strony ulicy Baraniaka, parking płatny (blisko do wszystkich atrakcji zlokalizowanych w pobliżu Kopca Wolności)
-    od strony ulicy Jana Pawła II, parking bezpłatny (blisko do kolejki Maltanka)
-    od strony Nowego Zoo, na wysokości mety toru regatowego, parking bezpłatny (blisko do opisanej restauracji oraz Nowego Zoo)

 GALERIA


Chcesz dostawać na bieżąco informacje o wydarzeniach dla dzieci w Poznaniu?
Zapisz się na newsletter portalu dziecipoznan.plGALERIA
Rozwiń


WIZYTÓWKA
Zwiń


KOMENTARZE
Rozwiń
KOMENTARZE FB


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
Zwiń
KALENDARZ IMPREZ
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
REKLAMA

WIĘCEJ KATEGORII:

KULTURA
MUZEA  |   TEATRY  |   KINA  |   DOMY KULTURY  |   BIBLIOTEKI  |   WYWIADY
URODZINKI DLA DZIECI
SALE ZABAW  |   RESTAURACJE  |   MIEJSCA NIETYPOWE
O NAS
REKLAMA  |   KONTAKT
AKTYWNIE
KĄPIELISKA  |   WYCIECZKI  |   PARKI  |   PLACE ZABAW  |   CZAS DLA RODZINY  |   TOP ATRAKCJE W POZNANIU
ZAJĘCIA
POZALEKCYJNE/ WARSZTATY  |   LATO W POZNANIU  |   ZIMA W POZNANIU
STYL ŻYCIA
KONKURSY  |   NOWOŚCI WYDAWNICZE  |   PORADY  |   FELIETONY  |   RECENZJE  |   PLASTYKA DLA DZIECI  |   ZABAWY RUCHOWE  |   PRZEPISY
KATALOG FIRM
Kultura  |  Miejsca przyjazne rodzinie  |  Opieka nad dziećmi  |  Organizacja urodzin  |  Sport  |  Usługi dla dzieci i rodzin  |  Warsztaty i zajęcia dla dzieci  |  dzieciPOZNAN.pl © 2016 All Rights Reserved
Es-Art.pl