W 1987 roku z dawnych pól we wschodnim Berlinie utworzono park, który po upadku muru w 1991 roku został przemianowany na Park Wypoczynku Marzahn. Zbudowano nowe place zabaw, zasadzono drzewa i krzewy. Łączna powierzchnia całości wynosi 21 hektarów. Głównymi gośćmi parku byli mieszkańcy pobliskich dużych osiedli. W październiku 2000 roku nowootwarty Ogród Chiński nadał temu miejscu nową tożsamość – powstały Ogrody Świata w Berlinie. 

Niedługo później nazwa Parku Marzahn została zmieniona na Ogrody Świata. Prezentowane są tam ogrody z różnych kultur. Pierwszym stworzonym ogrodem był Ogród Chiński, który zawiera nie tylko krzewy typowe dla Chin, ale także tradycyjną architekturę. Znajdująca się tu herbaciarnia pozwala odwiedzającym doświadczyć autentycznych herbat, a nawet obejrzeć pokazy ich parzenia.

Ogród Włoski, w którym znajduje się fontanna i dobrze przycięte żywopłoty, jest przykładem europejskiego wzornictwa. Wśród innych dostępnych atrakcji są Ogród Japoński, Ogród Koreański, Ogród Balinezyjski, Ogród Arabski, teatr kwiatów i ogród źródeł. Ostatnio w parku pojawił się Ogród Chrześcijański. Otacza go złota budowla z napisami. Można tam znaleźć cytaty z przemówień Jana Pawła II lub Marcina Lutra.

Labirynt z żywopłotu zachwyci dzieci. Z zewnątrz wydaje się prosty i skromny, ale wejście do środka wcale nie jest takie proste. Nagrodą za osiągnięcie celu jest wejście na wieżę obserwacyjną.

W parku znajduje się wiele ławek, krzeseł i leżaków, z których może skorzystać każdy odwiedzający. Na dzieci czeka tu wspaniały plac zabaw. Ponadto jest tu wielu sprzedawców jedzenia. Większość z nich oferuje posiłki na zewnątrz i są to głównie dania typu fast food, takie jak kiełbaski i frytki. W herbaciarni w ogrodzie chińskim są miejsca siedzące, ale, poza herbatą, można tu zjeść tylko ciasto. W pobliżu placu zabaw znajduje się jednak kawiarnia, w której możesz zjeść zupy (ja lubię pyszny rosół) i tortellini. Zaletą kawiarenki jest to, że jest całkowicie przeszklona, dzięki czemu możesz obserwować bawiące się dzieci. Oczywiście możesz też odpocząć na zewnątrz. W toalecie przylegającej do restauracji znajduje się stanowisko do przewijania dzieci.

Ogrody Świata w Berlinie są zamknięte dla rowerów (nie dotyczy to rowerków dziecięcych). Nawet najmniejsi spacerowicze mogą bezpiecznie przemierzać ogrody, ponieważ jazda na rowerze jest zabroniona. Park zajmuje znaczną powierzchnię i jeśli jest ładna pogoda, możesz spędzić tu cały dzień. W kasie biletowej możesz wypożyczyć wózek transportowy. Dzieci poniżej szóstego roku życia mają wstęp za darmo.

Autostrada z Poznania do granicy jest już dostępna, co znacznie usprawnia podróż do Berlina. Opisywane Ogrody Świata w Berlinie znajdują się po wschodniej stronie stolicy Niemiec, w sąsiedztwie jej obrzeży (zjazd z Berliner Ring w kierunku Marzahn). Dojazd jest stosunkowo szybki i łatwy, co sprawia, że jest to idealny cel jednodniowej wycieczki z Poznania.

W załączonej galerii znajdują się zdjęcia z naszej wizyty 1 kwietnia. Nie udało się uchwycić całego uroku z powodu tego, że rośliny dopiero zaczęły rozkwitać. Niestety, 100 000 tulipanów!!! było jeszcze w fazie pąków…