Projektowanie to zabawa! VII edycja Festiwalu Designu i Kreatywności Ene Due De
Concordia Design

2017-09-12

18.09-23.09.2017Projektowanie to zabawa!

VII edycja Festiwalu Designu i Kreatywności Ene Due De przed nami

Czy miasto może stać się dla dzieci wielkim placem zabaw? Czy kilkulatek może skonstruować i ożywić robota, stworzyć makietę miasta i doprowadzić do niej prąd albo poznać tajniki kuchni molekularnej? Wreszcie, jak odkryć i rozwijać talenty swojego dziecka i budować w nim poczucie własnej wartości?

Concordia Design zaprasza na VII edycję Festiwalu Designu i Kreatywności dla Dzieci Ene Due De. Centralnym punktem, jak co roku, stanie się interaktywna wystawa. Zaprojektowali ją Jola Starzak i Dawid Strębicki. Ekspozycja przyjmie formę wielkich klocków, z których dzieci tworzyć będą plac zabaw. Będą mogły też wziąć udział w kilkunastu specjalnie na tę okazję przygotowanych warsztatach projektowych. Tego roku tematem festiwalu jest właśnie swobodna, nieskrępowana zabawa, której jedyne granice znajdują się w wyobraźni i kreatywności dzieci.

Co? Festiwal Designu i Kreatywności dla Dzieci Ene Due De
Gdzie? Concordia Design, ul. Zwierzyniecka 3
Kiedy? 18.09-23.09

Partner strategiczny festiwalu: NIVEA
Partnerzy biznesowi: Enea, Firma Karlik. Autoryzowany Dealer Volvo, VOX, Schattdecor
Patroni medialni: Gazeta Wyborcza Poznań, KUKBUK, telewizja WTK, epoznan.pl, Bryła.pl, Miasto Dzieci, FATHERS, Kikimora, mama:Du


Wystawa, warsztaty... zabawa!

Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 2011 roku i była pierwszym tak szeroko zakrojonym wydarzeniem z obszaru designu zaprojektowanym z myślą o dzieciach i ich potrzebach, o pobudzaniu i rozwijaniu ich kreatywności. Kolejne edycje udowadniały, że dzieci umieją i lubią projektować, a nawet w ciekawy sposób rozumieją i realizują cały proces twórczy. Podczas ostatniej, VI edycji w 2016 roku festiwal odwiedziło ponad 2500 dzieci, z czego aż 500 wzięło udział w kreatywnych warsztatach. W tym roku tematem przewodnim wydarzenia jest znaczenie nieskrępowanej, twórczej zabawy, na którą dzieci paradoksalnie często mają coraz mniej czasu.
Ene Due De to każdego roku inna, interaktywna wystawa poświęcona konkretnemu tematowi – dzieci mogą ją nie tylko oglądać, ale także, a może przede wszystkim, doświadczać, zmieniać i tworzyć. Wokół tematu i wystawy podczas każdej edycji dzieci mogą brać udział w warsztatach projektowych. Do tej pory najmłodsi tworzyli gry planszowe, własne książki, programowali roboty, gotowali regionalne dania, majsterkowali z swoimi rodzicami, czy uczyli się kaligrafii. Także tym razem Concordia przygotowała repertuar warsztatów dla dzieci od 3-13 lat. Każdego roku na najmłodszych i ich rodziców czeka też kiermasz zabawek, ubrań i gadżetów od młodych, polskich marek. Festiwal współpracuje z lokalnym biznesem, co umożliwia tworzenie szerokiego programu warsztatów, rozbudowanej wystawy i pozostałych aktywności. Partnerem strategicznym VII edycji Ene Due De jest marka NIVEA realizująca na co dzień program budowy kreatywnych placów zabaw, na których diagnozuje i rozwija dziecięce talenty.

Wystawa czy zabawa? Po co wybierać!

Czy możliwe jest dzisiaj stworzenie dzieciom przestrzeni do zabawy, która nie stawiałaby im żadnych granic? Przestrzeni, w której dzieci mogą być sobą i w której swobodnie korzystają ze swojej wyobraźni ucząc się jednocześnie budowania relacji z rówieśnikami? „Wystawa – Zabawa”, centralny punkt VII Festiwalu Designu i Kreatywności dla Dzieci EneDueDe ma stać się właśnie takim miejscem. Jej projektanci – Jola Starzak i Dawid Strębicki – zaprojektowali ponad dwadzieścia lekkich modułów przypominających kształtem drewniane klocki, którym to dzieci nadadzą finalne znaczenie i funkcję. Wystawa stanie się polem do eksperymentowania, badania, wymyślania i przestawiania, a gdy dzieci będą zmęczone, również do odpoczynku. Wszystkie elementy wykonane są z przyjaznej dzieciom pianki i można je z sobą dowolnie łączyć. „Wystawa – Zabawa” pozwala wyrażać emocje, angażuje i wciąga do zabawy. I co najważniejsze, to właśnie dzieci będą decydowały o tym, jak wystawa będzie wyglądała każdego dnia! 

- Od niedawna za oknami Concordii pojawiła się całkiem nowa rzeczywistość – wyrósł biurowiec Bałtyk, a co za tym idzie powstała nowa przestrzeń publiczna w Poznaniu – Przystań. Pomyśleliśmy więc, by również z Festiwalem Ene Due De wyjść poza swoje mury i „wziąć na warsztat” temat swobodnej, kreatywnej zabawy w przestrzeni miasta. Poprosiliśmy więc dwoje zaufanych projektantów znanych z tworzenia rozwiązań właśnie do przestrzeni publicznej, o stworzenie takiego placu zabaw, który będzie mógł być „używany” w pomieszczeniach, ale będzie stwarzał tak samo wiele możliwości do nieskrępowanej zabawy, co przestrzeń miasta i który zapewni dzieciom wolność kreowania i konstruowania nowych rozwiązań.
Zależało nam, żeby „Wystawa-Zabawa” nie narzucała dzieciom konkretnej interpretacji, lecz pozwalała im na samodzielne nadawanie znaczeń i angażowanie poszczególnych elementów. Podczas działań z dziećmi, które inicjujemy, wiele razy mogliśmy się przekonać, że wyobraźnia dzieci jest nieograniczona, a zabawy o otwartej formule najbardziej rozwijające i przez to najciekawsze. W przypadku „Wystawy- Zabawy” jest jeszcze jeden ważny element czyli stymulowanie dzieci do nawiązywania relacji między sobą, umawiania się na wspólny „projekt” i wspólną realizację, współpraca i komunikacja. Wydaje mi się, że Jola z Dawidem, projektanci instalacji, trafnie odpowiedzieli na wszystkie te potrzeby. Dzięki poszczególnym modułom wystawy uda się zapewnić dzieciom nieskrępowaną i naturalną zabawę. My nie możemy się już doczekać jej efektów i momentu, kiedy dzieci rozpoczną tworzenie swoich wymarzonych baz, domków i schronień – mówi Ewa Voelkel-Krokowicz, właścicielka Concordii Design.

Co? „Wystawa-Zabawa”
Gdzie? Concordia Design, ul. Zwierzyniecka 3
Kiedy? 18-23.09


Zaprojektuj, zbuduj, odkryj, czyli kreatywne warsztaty
VII edycja Ene Due De to starannie skomponowany repertuar kreatywnych warsztatów. Część z nich bezpośrednio wiąże się z tematem wystawy, wszystkie uczą kreatywnego myślenia i projektowania. Każda z propozycji przystosowana jest do zainteresowań i wieku dzieci, każda pobudza twórcze myślenie i rozwiązywanie problemów. Przedstawiamy kilka przykładowych warsztatów dla dzieci w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. 

Co? warsztaty „Pajęczyna”
Dla kogo? Dzieci 2-6 lat razem z opiekunami
Kiedy?23.09, 10:00 i 11:30
Cena: 30 zł (1 dziecko plus opiekunowie)
Bilety: marketing.blum@gmail.com
Prowadzenie: Agata Nowaczyk-Łokaj, Warsztaty Agaty.
„Pajęczyna” to wesoły happening dla dzieci i dorosłych z wykorzystaniem włóczek i elastycznych linek, polegający na wspólnym, spontanicznym tworzeniu kolorowej pajęczyny - sieci pozytywnych powiązań oraz na nadawaniu jej różnych kształtów i rozmiarów, a może nawet znaczeń. Dzieci z swoimi opiekunami będą wspólnie sprawdzać różnorodne możliwości motania, ułożenia, przekształcania takiej pajęczyny i nadawania jej ruchami radosnego życia. Podczas warsztatów nie będzie ograniczeń – dzieci będą mogły swobodnie plątać się w nitki i zwoje, sprawdzać ich kształt i możliwości interpretacji. Zabawa polega na wielozmysłowej stymulacji rozwojowej najmłodszych dzieci poprzez wykorzystanie prostych aktywności, a ideą przewodnią jest WSPÓLNA zabawa dzieci i opiekunów. Pomysł i założenia happeningu są autorskie, z wykorzystywaniem prostych technik pracy z ciałem i zabaw animacyjnych.


Co? Podwórko talentów NIVEA
Dla kogo? Dzieci 5 lat +
Kiedy? 23 i 24.09, 12:00-15:30
Cena: wstęp wolny
Concordia proponuje dzieciom oraz ich rodzicom przeprowadzenie specjalnie zaprojektowanego testu, który zdiagnozuje rodzaj talentu, jaki drzemie w dziecku. Testy będzie można wykonać także on-line przed Festiwalem na stronie www.podworko.nivea.pl i przyjść na warsztaty z gotowym wynikiem. Na jego podstawie dzieciom proponowany jest jeden z trzech warsztatów, który pomaga rozwijać naturalne zdolności. Do wyboru propozycje artystyczne, sportowe oraz naukowe. 

PUDEŁKA TALENTÓW – WARSZTAT ARTYSTYCZNY, godz. 12.00-13.00
Z kultowych pudełek po kremach NIVEA dzieci robią kolorowe, oryginalne ozdobione szkatułki, w których mogą przechowywać swoje skarby. Każda będzie wyglądać inaczej i będzie kryjówką dla tajemnic małego odkrywcy. Animatorzy pomogą dzieciom je odpowiednio ozdobić i zaprojektować. 

PROJEKTUJEMY PLAC ZABAW – WARSZTAT NAUKOWY, godz. 13.15-14.15
Dzieci najpierw słuchają, czym jest plac zabaw, a później poznają podstawy projektowania i tworzenia makiet. Następnie z dostępnych, nieoczywistych materiałów projektują i makietują swoje pomysły na wymarzone miejsce do wspólnej zabawy, odpoczynku i spotkań. 

BRYKAMY PO WYSTAWIE – WARSZTAT SPORTOWY, godz. 14.30-15.30
Wystawa festiwalowa będzie świetnie nadawać się do stworzenia toru przeszkód. Dzieci najpierw zbudują taki tor, a następnie zorganizują najprawdziwsze sportowe zawody, w których będą mogły wziąć udział. 

Co? Świetlne miasto. Warsztaty projektowe z ENEA
Dla kogo? Dzieci 8 lat +
Kiedy? 23.09, 13:00-15:00
Cena: 25zł
Prowadzenie: ENEA
Uczestnicy warsztatu wspólnie, przy pomocy kartonów, farb i markerów zbudują makietę małego miasteczka. Będą na niej nie tylko domy, ulice, bloki, ale także elektrownia. Następnie, pod okiem elektryka Macieja Przygody w asyście kabli i żarówek dzieci dostarczą do stworzonego przez siebie miasta najprawdziwszy prąd do wszystkich budynków. Dzieci dowiedzą się jak i gdzie powstaje prąd, jak dostaje się do naszych mieszkań i jak można go wytworzyć. A przy tym będą się świetnie razem bawić! 

Co? Świat kuchni molekularnej, warsztaty
Dla kogo? Dzieci 7-12 lat
Kiedy? 23.09, 14:00-15:00
Cena: 25zł
Prowadzenie: Laboratorium Nauki i Zabawy SUPEŁ
Dzieci staną się na chwilę małymi naukowcami. Eksperymenty kulinarne będą sposobem na naukę przez świetną zabawę! Podczas warsztatów stworzą owocowe dzieła sztuki. Swoje desery ozdobią wykorzystując tajemnicze i spektakularne tajniki kuchni molekularnej. Na talerzach wylądują m.in. kolorowy kawior, spaghetti i inne ozdoby, które powstaną dzięki procesowi sferyfikacji. Będzie kolorowo, smacznie, pięknie i odkrywczo!

Co? Wirtualny świat. Tworzymy okulary do wirtualnej rzeczywistości. Warsztaty
Dla kogo? Dzieci 6 lat +
Kiedy? 24.09, 13:30-15:00
Cena: 30 zł
Prowadzenie: GMS Innowacje
Nowe technologie nie są groźne! Dobrze zaprojektowane dają dzieciom możliwość twórczej zabawy, a dzięki takim odkryciom jak wirtualna rzeczywistość pozwalają najmłodszym wstać z kanapy i wyruszyć na poszukiwanie przygód. Każdy uczestnik warsztatów otrzyma własne papierowe okulary do odbierania wirtualnej rzeczywistości. Samodzielnie, pod okiem opiekuna je złoży, by następnie spersonalizować ich wygląd – pokolorować je, ozdobić, podpisać. Następnie dzieci sprawdzą ich działanie przy pomocy specjalnych urządzeń oraz przetestowanych, bezpiecznych i kreatywnych aplikacji mobilnych stworzonych z myślą o dzieciach.
Strefa nowych technologii – przetestuj, sprawdź i doświadcz
Co? Strefa nowych technologii
Dla kogo? Wiek bez ograniczeń
Kiedy? Festiwalowy weekend, 23-24.09
Cena: wstęp wolny
Prowadzący: GMS Innowacje
Stałym punktem na festiwalowej mapie atrakcji jest także strefa nowych technologii. Dla dzieci staje się świetną zabawą i, wbrew pozorom, okazją do aktywnego spędzenia czasu. Dla rodziców jest z kolei inspiracją i podpowiedzią, czy i jak nowe technologie wprowadzać w codzienność swojego malucha. Do dyspozycji małych uczestników festiwalu będą m.in. okulary do odbierana wirtualnej rzeczywistości, interaktywne gry i aplikacje na urządzenia mobilne, programy do projektowania czy roboty. Technologia na festiwalu będzie prawdziwie kosmiczna – dzieci będą mogły korzystać także z mobilnego planetarium i oglądać fascynujące, podniebne światy.
Warsztaty dla małych, korepetycje z psychologii dla dużych
Concordia zadbała też o to, żeby odpowiednią garść inspiracji dostarczyć także rodzicom. Już w piątek (22.09) zaprasza ich na wykład psycholożki i psychoterapeutki Magdaleny Sękowskiej „Jak wzmacniać poczucie wartości u dziecka”. Mało kto wie, że właśnie po podstawie wartościowania samego siebie tworzymy relacje z innymi, określamy cele, przewidujemy sukcesy bądź porażki. Poczucie wartości stanowi matrycę naszych relacji, działań, przeżyć w dorosłym życiu.

Spotkanie poprowadzi Magdalena Sękowska - psycholog, psychoterapeuta z ponad 30- letnim doświadczeniem w pracy z rodzinami, dziećmi, parami. Wykład rozpocznie się o 17:00, wstęp wolny.

Z kolei w sobotę od 9:00-13:00 działać będzie psychologiczny punkt konsultacyjny. Rodzice będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad dotyczących problemów i tematów związanych z wychowaniem dzieci i relacjami pomiędzy nimi. Każdy rodzic będzie mógł podczas ok. półgodzinnej rozmowy ze specjalistą omówić wybrany temat. Spotkania będą obejmować przede wszystkim: sprawy relacji pomiędzy rodzicami, a dziećmi, pytania dotyczące rozwoju dziecka, czy problemy komunikacyjne. Punkt konsultacyjny oprowadzą psycholożki: Dominika Kolasińska–Szkutnik, Katarzyna Kolasińska oraz Magdalena Sękowska (obowiązują zapisy: kids@concordiadesign.pl).Chcesz dostawać na bieżąco informacje o wydarzeniach dla dzieci w Poznaniu?
Zapisz się na newsletter portalu dziecipoznan.plGALERIA
Rozwiń


WIZYTÓWKA
Zwiń
Concordia Kids
Zwierzyniecka 3, 60-813 Poznań

telefon601534688
telefonkids@concordiadesign.pl
telefonhttp://www.concordiadesign.pl

Warsztaty i zajęcia dla dzieci


KOMENTARZE
Rozwiń
KOMENTARZE FB


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
Zwiń
WYDARZENIA: