Alicja w krainie czarów w Teatrze Wielkim. Recenzja

Alicja w Krainie Czarów jest spektaklem baletowo-operowo-akrobatycznym. Widowisko łączy ludzi różnych talentów, wieku i umiejętności. W Alicji występuje łącznie 150 wykonawców: dorosłych i dzieci, profesjonalistów i uczniów. Jest to przedsięwzięcie niezwykłe pod każdym względem.
Alicja w Krainie Czarów jest historią, która od lat fascynuje dzieci i dorosłych. Są to właściwie dwie różne historie – dla dzieci i dla dorosłych. Uniwersalne przekazanie Alicji nie jest więc łatwe. Spektaklowi w Teatrze Wielkim oddało się z powodzeniem zbudować historię tak, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Alicja, jak pamiętamy z książki Lewisa Carrolla, trafia do Krainy Czarów i spotyka tam całą plejadę przedziwnych charakterów. W spektaklu na deskach Teatru Wielkiego pojawiły się wybrane wątki z książki, zinterpretowane muzyką, tańcem i akrobatyką, dość wiernie oddające klimat przygód Alicji. Wykonawcy przedstawienia to w większości dzieci, co dodaje przedstawieniu wielkiego uroku. Główne partie solowe grane są przez dorosłych oraz dzieci i są to kreacje na wysokim poziomie.
Mamy więc zawodowych tancerzy i śpiewaków, wspaniałe kostiumy i scenografię godną Teatru Wielkiego. Obok profesjonalistów, mamy dzieci w różnym wieku. Są też pocieszne maluszki: gąsienica, urocze motylki i fantastyczne stwory. Nawet jeśli nie wszystko idealnie wychodzi, trzeba podziwiać małych artystów za ich zaangażowanie i talent.
Jest też w spektaklu wiele ciekawych rozwiązań i pomysłów na przedstawienie Krainy Czarów. Są elementy świetnie wpisujące się w odrealniony klimat historii (jak akrobatyka na imbryku do herbaty), ale też momenty przymrużenia oka – (jak prześmieszne przedstawienie Znikającego Kota). Alicji w Krainie Czarów udaje się zachwycać i bawić, co jest wielkim osiągnięciem.
Muzyka, w tym piosenki, usatysfakcjonują bywalców opery. Skomponowana przez Gabriela Kaczmarka była nośnikiem nastroju, który towarzyszy historii Alicji: fascynacji, dziecięcej radości i tęsknoty za dzieciństwem. Jednocześnie Alicji w Krainie czarów może słuchać bez znużenia nawet przedszkolak. Muzyka jest sugestywna, melodie przyjemnie powracają w kolejnych scenach i moją córkę wyraźnie muzyka podrywała z krzesła.
Muzykę do Alicji w Krainie Czarów wykonuje Simfonietta Polonia pod batutą Cheung Chau, a towarzyszy jej chór ze Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego. W przedstawieniu, obok zawodowych wykonawców, występują uczniowie Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź, Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca, Szkoły Artystyczno-Akrobatycznej oraz Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego. Pomysłodawcą i reżyserem spektaklu jest Anna Niedźwiedź.
ALICJA W KRAINIE CZARÓW - Gabriel Kaczmarek / Anna Niedźwiedź / Cheung Chau
Pomysł i reżyseria: Anna Niedźwiedź
Muzyka: Gabriel Kaczmarek
Choreografia:
Ewa Aksamitowska, Viktor Davydiuk, Przemysław Grządziela, Magdalena Kossakowska, Sandra Napierała, Anna Niedźwiedź, Iryna Prakharenka, Tomasz Rodak, Karolina Sierant, Wiera Szymańska, Beata Wrzosek-Dopierała
Kostiumy:
Projekt:
Anna Niedźwiedź, Renata Dobkowska, Ewa Tetlak, Sławomir Wrembel
Wykonanie:
Grażyna Bittner, Renata Dobkowska, Anna Najdek, Ewa Tetlak, Beata Ulatowska
Scenografia: Sławomir Wrembel, konsultacja: Ryszard Kaja
Orkiestra: Sinfonietta Polonia pod batutą Cheung Chau
Przygotowanie charakteryzacji: Anna Hampelska
Przygotowujący solistów śpiewaków: Donata Hoppel
Przygotowujący chór: Sławomira Raczyńska
Konsultant ds. aktorstwa: Katarzyna Golaszanka, Janusz Andrzejewski
Konsultant ds. akrobatyki: Tomasz Rodak
Plakat: Ryszard Kaja
Występują:
Alicja – Renata Dobkowska, Magdalena Stefaniak
Kapelusznik – Marcin Herman
Królik – Viktor Davydiuk
Królowa Kier – Karolina Sierant
Biała Królowa – Karolina Sierant
Kot – Jan Grządziela
Gąsienica- Eliza Kierepka
Czerwony ptak - Maria Kielan-Łopatin
Ptak Dodo - Ichigo Oguro
Gryf - Andrzej Płatek
Jednorożec – Adam Niedźwiedź
Cień Jednorożca – Zbyszko Rogoziński
Nibyżółw – Tomasz Rodak
Opowiadający historię Nibyżółwia – Michał Wójcik
Jaszczurka – Krzysztof Hubert
Narrator – Sławomir Koperski
Króliki – Jakub Mentel, Marcin Nowicki, Damian Szymczak, Filip Szymczak
oraz Uczniowie Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź, Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca w Poznaniu, Szkoły Artystyczno-Akrobatycznej i Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego
Czas trwania spektaklu – 2,5h w tym 1 przerwa.
Foto i plakat: Teatr Wielki w Poznaniu
O Teatrze Wielkim piszemy
TUTAJ